Bezpieczny komputer – na co zwrócić uwagę?

Zagrożenia w sieci

Korzystanie z Internetu to powszedniość, a jego rola w życiu będzie w najbliższym czasie jeszcze bardziej rosnąć. Za pomocą Internetu pracujemy, uczymy się, jest dla nas źródłem rozrywki, miejscem zakupów, załatwiania spraw urzędowych, jak również oddziałem banku. Im więcej zastosowań Internetu, tym większe pole do popisu dla internetowych oszustów i złodziei. W świecie realnym staramy się zabezpieczyć nasz majątek – tymczasem większość użytkowników sieci nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa. Popełniane błędy to wirtualny odpowiednik zostawienia otwartych drzwi do domu, zaproszenie dla kryminalistów! Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by być bezpiecznym w sieci!

Antywirus – pierwsza linia obrony

Po pierwsze, bezpieczne korzystanie z komputera wymaga stosowania antywirusa. To nasz pierwsza linia ochrony w Internecie. Dobry program, do tego z najnowszymi aktualizacjami, to najlepszy sposób na zapewnienie podstawowego bezpieczeństwa w trakcie korzystania z sieci. Nie tylko chroni nas na bieżąco, ale pozwala także przeskanować dane zapisane na komputerze i sprawdzić, czy nie znajduje się na nim niechciane, złośliwe oprogramowanie. Należy też wyrobić w sobie nawyk korzystania z antywirusa, gdy otwieramy pliki ściągane z Internetu (tylko pewnego pochodzenia!) albo gdy podłączamy do komputera dysk zewnętrzny albo pamięć USB. Nie należy ich używać bez wcześniejszego przeskanowania antywirusem!

Jak zachowywać się w Internecie – bezpiecznie!

Mamy już antywirusa od zaufanego producenta, na co zwrócić uwagę poza tym? Należy pamiętać o odpowiedniej budowie haseł: nie wolno korzystać z danych takich jak imiona, nazwiska, to, jak wabi się nasz pies czy kiedy mamy urodziny. Przestępca może takie hasło odgadnąć bez problemu, korzystając z tego, co czasem sami bezwiednie zamieszczamy w ogólnodostępnych miejscach! Do tego pamiętajmy, by hasła do różnych stron znacznie różniły się między sobą – na wypadek na przykład włamania do jednej z nich, kryminalista nie uzyska dostępu do pozostałych. Używajmy kombinacji różnych znaków – małych i wielkich liter, cyfr, znaków specjalnych. Nie ułatwiajmy życia tym, którzy mają wobec nas złe zamiary – nigdy nie otwierajmy podejrzanych linków. Mogą za nimi się kryć strony, które zagrożą naszemu bezpieczeństwu. Należy też weryfikować certyfikaty SSL na stronach – poprawny certyfikat to gwarancja, że strona jest prawidłowa. Kopie stron, pozornie wyglądające prawidłowo bywają podstawiane przez hakerów, aby nas oszukać!

Legalność oprogramowania a bezpieczeństwo

Na nasze bezpieczeństwo w Internecie ma także wpływ oprogramowanie, z którego korzystamy. Kupując legalne oprogramowanie, mamy pewność, że korzystamy z bezpiecznego produktu. Jeżeli korzystamy z nielegalnej kopii, to nie tylko łamiemy prawo, ale także wystawiamy na poważny szwank nasze bezpieczeństwo. W kopiach pirackich cyberprzestępcy często ukrywają złośliwe programy, które po instalacji mogą nas na przykład śledzić, ułatwiając włamanie do naszych kont. W ten sposób zamiast nielegalnie oszczędzić, narazimy się na poważne straty.

Kopie zapasowe – czy warto?

Wreszcie, aby w pełni bezpiecznie korzystać z komputera, warto wykonywać kopie zapasowe. Te swoiste „zapisy zawartości komputera” pozwolą nam – na wypadek jakichś poważnych kłopotów, na przykład awarii – łatwo przywrócić dane, które mieliśmy zapisane. Jak mówi porzekadło informatyków, dobrze oddające to, jakie są konsekwencje utraty dużych ilości danych: użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe oraz tych, którzy dopiero dowiedzą się, że powinni byli je robić. Nie bądźmy mądrzy po szkodzie, tylko zabezpieczmy się już dziś!